Teams in this post:

AHSAA reclassification to take hold in 2012



TUSCALOOSA | American Christian Academy vs. Gordo for a region football championship?



Or how about Holt vs. Fayette County? Or maybe Aliceville vs. Hale County in a game to decide home-field advantage in the first round of the state playoffs?



It could all happen starting next season with the Alabama High School Athletic Association's reclassification, which was released Wednesday. The new classifications are for the 2012-13 and 2013-14 academic years.



Nowhere in West Alabama will the impact be felt more than in Class 3A, Region 3, which will consist of ACA (which is moving up from 2A), Fayette County (down from 4A), Greene County (down from 4A), Holt (down from 4A), Gordo, Greensboro, Northside and Sipsey Valley.



"The proximity, I like it a lot," Gordo coach David McKinney said. "We've got natural rivals. I just know traditionally four or five of these teams are powerhouses in their class. Just looking at it, it's going to be some good rivalries.



"I don't know a lot about some of these guys, but I'm fixing to go to work on them."



Having eight teams in the same area should benefit the schools financially.



"I love it because we were driving so far last year that we didn't have anybody. It was hard to make money," McKinney said. "That's the reason you've got to look so hard for your nonregion games being somebody you can make some money on."



Aliceville and Hale County will move down from 3A to 2A, joining Lamar County, Francis Marion and Sulligent in Region 4. Winfield will drop from 4A to 3A.



Sumter Central, a first-year school that is in Class 4A this year, will move up to 5A and join Demopolis in Region 3.



There are no other changes in classification for the larger schools in West Alabama, but the groupings will be interesting.



Brookwood, Paul W. Bryant and Central will compete in Class 5A, Region 5, along with Fairfield, McAdory, Parker, Pleasant Grove and Wenonah from the Birmingham area.



Hillcrest, Northridge and Tuscaloosa County will play in Class 6A, Region 5, where they will be joined by Hoover and Hueytown, as well as Bessemer City, Jackson-Olin and Minor.



All schools will play in the same classifications in all sports, although region and area groupings may be different from sport to sport.



Reach Tommy Deas at tommy.deas@tuscaloosanews.com or at 205-722-0224.

 

 

AHSAA CLASSIFICATIONS

Class 1A

Region 1

J.U. Blacksher

John Essex

Fruitdale

A.L. Johnson

Linden

Saint Luke’s

McIntosh

Marengo

 

Region2

Brantley

Florala

Geneva County

Georgiana

Kinston

McKenzie

Pleasant Home

Red Level

 

Region 3

Akron

Autaugaville

Billingsley

Ellwood Christian (new member)

Holy Spirit

Keith

Maplesville

Sunshine

 

Region 4

Fayetteville

Loachapoka

Notasulga

Saint Jude

Talladega County Central

Verbena

Wadley

Winterboro

 

Region 5

Berry

Brilliant

Hubbertville

Lynn

Marion County

Parrish

Pickens County

South Lamar

 

Region 6

Addison

Appalachian

Falkville

Jefferson Christian

Meek

Ragland

Shades Mountain Christian

Southeastern (new member)

Sumiton Christian

 

Region 7

Cedar Bluff

Collinsville

Coosa Christian

Donoho

Gaylesville

Jacksonville Christian

Spring Garden

Valley Head

Woodville

 

Region 8

Decatur Heritage

Hackleburg

R.A. Hubbard

Phillips

Shoals Christian

Tharptown

Vina

Waterloo

 

Class 2A

Region 1

Choctaw County

Flomaton

Leroy

Millry

Mobile Christian

Southern Choctaw

Sweet Water

Washington County

 

Region 2

Ariton

Cottonwood

Houston Academy

Houston County

G.W. Long

Providence Christian

Samson

Wicksburg

 

Region 3

Calhoun

Central-Hayneville

Elba

Goshen

Highland Home

Luverne

New Brockton

Zion Chapel

 

Region 4

Aliceville

Cold Springs

Hale County

R.C. Hatch

Lamar County

Francis Marion

Oakman

Sulligent

 

Region 5

Isabella

LaFayette

Lanett

Montgomery Academy

Prattville Christian (new member)

Randolph County

Reeltown

Horseshoe Bend

 

Region 6

Fultondale

Ohatchee

Pleasant Valley

Ranburne

Victory Christian

Vincent

Walter Wellborn

Woodland

 

Region 7

Fyffe

Gaston

Ider

North Sand Mountain

Sand Rock

Section

Westbrook Christian

West End

 

Region 8

Cherokee

Colbert Heights

Hatton

Lexington

Phil Campbell

Red Bay

Sheffield

Tanner

 

Class 3A

Region 1

Bayside Academy

Cottage Hill Christian

Excel

T.R. Miller

W.S. Neal

Opp

Southside-Selma

Straughn

 

Region 2

Abbeville

Barbour County

Dale County

Daleville

Geneva

Montgomery Catholic

Pike County

Slocomb

 

Region 3

American Christian

Fayette County

Gordo

Greene County

Greensboro

Holt

Northside

Sipsey Valley

 

Region 4

B.B. Comer

Central Coosa

Leeds

Midfield

Montevallo

Tarrant

Thorsby

Trinity Presbyterian

 

Region 5

Ashville

Cleveland

Glencoe

Piedmont

Saks

Susan Moore

Weaver

White Plains

 

Region 6

Brindlee Mountain

Geraldine

Holly Pond

New Hope

J.B. Pennington

Pisgah

Plainview

Sylvania

 

Region 7

Cordova

Danville

Good Hope

Hamilton

Hanceville

Vinemont

Winfield

Winston County

 

Region 8

Clements

Colbert County

Deshler

Elkmont

Lauderdale County

Madison Academy

Westminster Christian

West Morgan

 

Class 4A

Region  1               

Andalusia

Clarke County

Escambia County

Hillcrest-Evergreen

Monroe County

Thomasville

UMS-Wright

Wilcox Central

 

Region 2

Alabama Christian

Ashford

Beauregard

Bullock County

Charles Henderson

Headland

Saint James

Tallassee

 

Region 3

Beulah

Childersburg

Clay County Central (new school)

Dadeville

Dallas County

Elmore County

Handley

Holtville

 

Region 4

Bibb County

Calera

Carbon Hill

Corner

Dora

Jemison

Oak Grove

West Blocton

 

Region 5

Alexandria

Anniston

Cherokee County

Cleburne County

Hokes Bluff

Lincoln

Jacksonville

Munford

 

Region 6

Crossville

Douglas

Fairview

Guntersville

Locust Fork

Oneonta

Saint Clair County

Sardis

 

Region 7

Ardmore

Butler

DAR

J.O. Johnson

Madison County

North Jackson

Pope John Paul II

Randolph

 

Region 8

Brooks

Central-Florence

East Lawrence

Haleyville

Priceville

Rogers

West Limestone

Wilson

 

Class 5A

Region 1

Faith Academy

Gulf Shores

LeFlore

B.C. Rain

Saint Paul’s Episcopal

Spanish Fort

Vigor

Williamson

 

Region 2

Carroll

Eufaula

Marbury

Rehobeth

Benjamin Russell

Russell County

Valley

Booker T. Washington

 

Region 3

Citronelle

Demopolis

Greenville

Jackson

Saraland

Satsuma

Selma

Sumter Central

 

Region 4

Briarwood Christian

Chilton County

Homewood

John Carroll

Ramsay

Shelby County

Sylacauga

Talladega

 

Region 5

Brookwood

Paul Bryant

Central-Tuscaloosa

Fairfield

McAdory

Parker

Pleasant Grove

Wenonah

 

Region 6

Center Point

Curry

Hayden

Moody

Mortimer Jordan

Pinson Valley

Springville

Walker

 

Region 7

Arab

Boaz

Brewer

Columbia

Etowah

Fort Payne

Scottsboro

Southside-Gadsden

 

Region 8

Athens

Cullman

East Limestone

Hartselle

Lawrence County

Muscle Shoals

Russellville

West Point

 

Class 6A

Region 1

Baker

Blount

Alma Bryant

Davidson

Mary Montgomery

McGill-Toolen

Murphy

Theodore

 

Region 2

Baldwin County

Daphne

Dothan

Enterprise

Fairhope

Foley

Northview

Robertsdale

 

Region 3

Auburn

Carver-Montgomery

Central-Phenix City

Jeff Davis

Sidney Lanier

Lee-Montgomery

Opelika

Smiths Station

 

Region 4

Chelsea

Oak Mountain

Pelham

Prattville

Spain Park

Stanhope Elmore

Thompson

Wetumpka

 

Region 5

Bessemer City

Hillcrest-Tuscaloosa

Hoover

Hueytown

Jackson-Olin

Minor

Northridge

Tuscaloosa County

 

Region 6

Carver-Birmingham

Gardendale

Hewitt-Trussville

Huffman

Mountain Brook

Shades Valley

Vestavia Hills

Woodlawn

 

Region 7

Albertville

Clay-Chalkville

Gadsden City

Grissom

Huntsville

Lee-Huntsville

Oxford

Pell City

 

Region 8

Austin

Bob Jones

Buckhorn

James Clemens (new member)

Decatur

Florence